Masz zniszczone meble i nie wiesz co zrobić, aby Twój kot przestał je drapać?

Każdy chce, aby wystrój jego mieszkania lub domu był jak najbardziej zadbany, czysty i miły dla oka. Czasem jednak jest to trudne, gdy mamy w domu kota, który drapie meble, zostawiając brzydkie ślady. Odchodząca farba, brzydkie, niekiedy bardzo głębokie rysy w drewnie, poszarpana tapicerka, dywan, wystające nitki z narzut i wiele innych „niespodzianek”, którymi obdarza ukochane zwierzątko, są powodem frustracji, ponieważ nie wiemy jak poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego koty drapią meble?

Jest wiele powodów, dla których te drapieżne istoty niszczą nasze mieszkanie. Wynikają one z natury kota, której nie można i nie da się zmienić.

Koty drapią elementy wyposażenia, ponieważ:

– ostrzą lub spiłowują sobie pazury;

– znaczą swoje terytorium;

– okazują w ten sposób emocje: lęk, stres, ale także radość, gdy jego ukochany właściciel wraca do domu z pracy;

– zachęcają, a nawet prowokują do zabawy.

Co zrobić, aby ocalić nasze meble przed dalszą dewastacją?

Bardzo dobrym i jednocześnie najskuteczniejszym wybawcą jest drapak dla kota! Niepozorna rzecz, ale naprawdę może pomóc. Wybór jest ogromny. Są drapaki o różnej wysokości, powierzchni, mają wiele ciekawych budek, półek, schodków, zawieszek i innych atrakcji, w których pupil wreszcie będzie mógł bezkarnie buszować i szaleć.

Jak wybrać odpowiedni drapak dla kota?

Jeśli chcemy skutecznie obronić nasze meble, powinniśmy wybrać odpowiedni drapak – taki, który spowoduje, że nasz ulubieniec nie będzie zainteresowany meblami. Powinien być jak najwyższy i mieć budkę, w której zwierzę będzie mogło się położyć, ale nie będzie miało za dużo luzu. Koty lubią powierzchnie wygodne, dające im schronienie w postaci ścian i dachu. Powinno znaleźć się również miejsce, z którego kot będzie mógł obserwować właściciela.

Mile widziane są również wszelkie dyndające sznurki i zawieszki, które kot będzie mógł do woli gryźć, drapać, ciągnąć i szarpać. W zamian za to kot nie będzie ruszał frędzli ani innych wiszących elementów wystroju.

Jak przekonać kota, aby wybrał drapak zamiast mebli?

Możemy pokazać kotu, że drapak może służyć mu do zabawy. Możemy bawić się z kotem tak, aby korzystał z drapaka, np: podsuwając mu pod nos jakiś sznurek i przeciągnąć go na drapak (prowokując pupila, aby za nim pobiegł), możemy sami w niego drapać, pokazując, że zwierzę może zrobić to samo, zachęcać kotka smakołykami, kładąc je na drapaku. Można spryskać drapak kocimiętką, którą stworzonko lubi.

Czego nie możemy robić?

Nie wolno kota przede wszystkim do niczego przymuszać ani robić mu krzywdy. Zabronione jest usuwanie pazurów, ponieważ jest to trwałe okaleczenie, które powoduje, że kot nie może m.in. drapać, co jest jego naturalną potrzebą. Żaden przymus również nie poskutkuje. Przenoszeniem kota, kładzeniem mu łapek na słupkach drapaka czy zmuszaniem do leżenia na półeczkach możemy odnieść odwrotny skutek od zamierzonego. To tak jak z ludźmi – nikt nie lubi robić tego, do czego jest przymuszany. Można spróbować zachęcić zwierzątko na różne sposoby tak, aby sam miał ochotę korzystać z drapaka, a nie z mebli, natomiast sposób musimy znaleźć taki, który przemówi do tego konkretnego kota, bo każdy z nich jest przecież indywidualistą.